Prosciutto, talianske slovo pre šunku, je špecifický druh šunky vyrábanej zo zadných stehien ošípaných. Prosciutto sa varí alebo suší a dozrieva bez konzervačných látok alebo chemikálií pomocou techniky starej viac ako 1000 rokov. Prosciutto je produkt z čerstvo zabitého bravčového mäsa, regionálnej morskej soli a čerstvého vzduchu. Prosciutto sa stalo základom na pizzách a šalátoch na celom svete.
Prosciutto cotto je svetloružová, jemne ochutená šunka vyrábaná vo väčšine regiónov v Taliansku. Cotto sa odlišuje od ostatných prosciutti tým, že je marinované alebo dusené. Šunky sú vykostené a potom pomaly varené v slanom náleve pri nízkych teplotách počas dlhšej doby, niekedy až niekoľkých dní. Niektoré cotto sú ochutené aromatickými bylinkami a korením pred tým, ako sa naložia a nechajú odležať. Väčšina tukového mramorovania sa počas procesu varenia rozpustí a zostane chudá a chutná šunka, ktorá má nižší obsah sodíka ako jej príbuzný sušený soľou. Cotto sa krája na tenké plátky, ale nemusia byť tak tenké ako crudo. Cotto je výborným doplnkom k do pizze. Pozrite našu ponuku pizze s prosciutto coto.
Prosciutto crudo je surová šunka od kosti, ktorá bola solená a nechala sa zieť na morskom vzduchu. Má rubínovo červený odtieň a intenzívnejšiu chuť ako cotto. Jej výrazná vrstva snehovo bieleho tukového mramorovania vyvažuje slanosť šunky. Existujú rôzne druhy prosciutto crudo špecifické pre určité regióny a majú chránené označenie pôvodu. Toskánci vyrábajú aromatické bylinkové prosciutto Toscano. Klasický prosciutto di San Daniele pochádza z provincie Udine v regióne Friuli Venezia Giulia na severovýchode Talianska. Najznámejšou talianskou šunkou je prosciutto di Parma, z regiónu Emilia Romagna. Práve tu sa prosciutto stalo formou umenia. Ak si chcete objednať pizzu s prosciutto crudo, môžete tak spraviť z našej ponuky.